Witajcie! Zgodnie z wywodzącą się ze starych internetowych czasów zasadą, nakazującą, aby w każdym wirtualnym miejscu do którego przybywamy przedstawić się, ja uczynię to w niniejszym, inauguracyjnym wpisie. Chciałbym jednak przedstawić tu nie tylko swą skromną osobę, ale przede wszystkim projekt, którego realizację właśnie rozpoczynam. Wszelkie głosy krytyki (jak również wsparcia) mile widziane.

Autor

Z wykształcenia informatyk, z zawodu programista. Pierwsze zabawy z kodem rozpocząłem jeszcze w podstawówce, wraz z nabyciem książeczki o języku C++ wydanej w ramach „Biblioteczki Komputer Świata” (marzec 2005). Przez nastoletnie lata aktywnie działałem w internetowym świecie – prowadziłem amatorskie strony traktujące o moich pasjach (ucząc się przy tym instalacji skryptów takich jak PHP-Fusion czy MyBB, a później pisząc o tym w tutorialach dla innych), zarządzałem forami dyskusyjnymi (moje aspiracje były wtedy wysokie i dochrapałem się nawet moderatora na jednym z obszerniejszych ówcześnie forów komputerowych w polskojęzycznej sieci – idg.pl), a przez pewien czas pełniłem też rolę administratora Polskiej Wikipedii. Niestety jeszcze przed maturą mój zapał zdecydowanie zmalał. Mniejsza o przyczyny. Z aktualnego punktu widzenia najważniejsze jest to, że wreszcie podjąłem decyzję o powrocie. O powrocie do tego, co niewątpliwie sprawiało mi przyjemność, rozwijało mnie i motywowało do dalszych działań. I mam nadzieję, że będzie tak również teraz.

Projekt

Nietrudno jest się domyślić, że jeśli obok siebie występują wyrazy programista oraz poliglota, to niekoniecznie chodzi tu o developera, który biegle czyta dokumentację po hiszpańsku, chińsku, francusku i norwesku. Prawdopodobne jest za to, że ktoś ma na myśli osobę, której niestraszne jest programowanie w naprawdę wielu językach programowania. Wielu czyli ilu? Myślę, że ze względu na specyfikę tej dziedziny, nie powinno się tutaj przenosić reguł klasycznej lingwistyki, które człowieka posługującego się biegle np. czterema językami pozwalają określić mianem poligloty. Czy znacie choć jednego doświadczonego programistę, który w swoim CV chwali się tylko jednym lub dwoma językami programowania? Oczywistym jest, że owa wielojęzyczność większości developerów nie idzie w parze z rzeczywistą biegłością w nich wszystkich, jednak z pewnością powinniśmy podwyższyć liczbową poprzeczkę względem języków naturalnych.

Jaki jest zatem cel niniejszego projektu? Czy po prostu planuję nauczyć się kilku dodatkowych języków programowania, opisując ten proces na tej stronie? Bynajmniej, wszak brak byłoby tu jakiejkolwiek wyjątkowości takiego przedsięwzięcia. Moim planem jest sięgać głębiej – do historii języków programowania, która skrywa niesamowite opowieści, do języków tak niszowych, że nawet mało kto o nich słyszał. Mam też zamiar uczyć się również tego, co obecnie wykorzystywane jest w informatyce, ale tu z kolei nie chciałbym zatrzymywać się na podstawach, ale docierać do najciekawszych elementów, będących wyróżnikami poszczególnych technologii.

Jak wynika z powyższego zarysu początkowych planów, zapowiada się tutaj całkiem sporo nauki. Na pewno dla mnie, a czy dla kogoś jeszcze? Ze swojej strony postaram się dołożyć starań, aby wszelkie publikacje stanowiły wartościową i użyteczną treść dla każdego programisty, który chce poszerzać swoją wiedzę nie tylko w zakresie najświeższych technologii.

.